Ekipa na debaty oksfordzkie

W ramach projektu „Modelowe rozwiązania na trudne wyzwania” realizowanego przez Wydział Stalowowolskie Centrum Aktywności Lokalnej Urzędu Miasta Stalowej Woli stalowowolskie szkoły średnie stają w szranki walki retorycznej. W najbliższych tygodniach zorganizowane zostaną debaty oksfordzkie, gdzie przedstawiciele szkół zgłoszonych do projektu będą walczyć na argumenty w kluczowych dla młodych ludzi sprawach. 

 

Debata oksfordzka to rodzaj debaty uniwersyteckiej, w której zdecydowanie zabronione jest obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Zadaniem debaty jest dyskusja nad tezą. Debatują przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy. Przewodniczy im marszałek, który ma do pomocy sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi. Typ debaty pochodzi z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Pomieszczenie, w którym odbywa się debata, jest podzielone na dwie części poprzez odpowiednie rozmieszczenie stołów. Strona broniąca tezy siada po prawej stronie marszałka, ich oponenci po przeciwnej stronie. W środku siedzą osoby niezdecydowane. Naprzeciwko nich na podwyższeniu siedzi marszałek prowadzący obrady i sekretarz czuwający nad czasem i porządkiem debaty. Podczas obrad zakazane jest opuszczanie sali i zmienianie miejsc. 

 

Drużynę SLO tworzy 8 uczniów: Bartosz Czuj 2B, Oskar Stępień 2B, Wojciech Sieczkoś 1G, Hubert Drelich 1G, Filip Gąsiorek 2C, Urszula Kaniewska 2C, Franciszek Konieczny 2G, Alicja Zawół 2G. Wszyscy w/w uczniowie wzięli udział w intensywnym, trzydniowym cyklu szkoleń przygotowanych przez Urząd Miasta Stalowej Woli, a zrealizowanych przez Fundację Szkoły Liderów. - Wykształciliśmy świetne umiejętności u naszych uczniów – mówi Bartosz Kopyto, nauczyciel historii w SLO, opiekun grupy. - Rozwinęliśmy umiejętność argumentacji, ćwiczyliśmy myślenie w warunkach wymagających szybkiej reakcji, doskonaliliśmy umiejętności retoryczne, budowaliśmy pewność siebie, w końcu rozwijaliśmy umiejętności analizy krytycznej. To wszystko będzie procentować u naszych uczniów nie tylko w rozgrywkach debat oksfordzkich, ale także w kolejnych latach w szkole i w życiu dorosłym – mówi Bartosz Kopyto. 

 

Pierwsza debata odbędzie się tydzień po świętach wielkanocnych i będzie transmitowana on-line.