Ogólnopolska Akcja Czytelnicza "Czytamy z sercem"

Nasza szkoła przyłączyła się do III edycji Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z sercem” - realizując program profilaktyczny i zdrowotny. Jest to inicjatywa czytelnicza i edukacyjna organizowana w ramach obchodów dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.

W  dniach 03.10- 06.10.2023 r. odbyły się zajęcia przeprowadzone przez p. Władysławę Góral i p. Alinę Budkowską we współpracy z p. Agnieszką Giec – Rej, p. Anną Płoszaj, p. Dorotą Woś, p. Mateuszem Zyburą,  p. Małgorzatą Olejarczyk oraz p. Marzeną Szaramą. W przedsięwzięciu wzięły udział klasy: 1B, 1C, 1D,  1E, 1H, 1I.

Celem akcji była promocja literatury i czytelnictwa wśród uczniów, a także poszerzanie wiedzy na temat budowy, funkcjonowania, chorób i symboliki serca, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Czytanie, daje wiele korzyści dla ciała, serca i umysłu. Dotlenia i stymuluje mózg i działa podobnie jak uśmiech, zmniejsza stres, łagodzi napięcie i ból, powiększa zasób słów, uczy intonacji i melodii języka oraz poprawia koncentrację.

Uczniowie zapoznali się z prezentacją multimedialna i krótkimi filmikami dotyczącymi prawidłowego funkcjonowania serca, literaturą piękną dotyczącą tematyki zdrowia oraz mieli możliwość wykonania praktycznych ćwiczeń dotyczących badania tętna. Przyswoili wiedzę, jak przeciwdziałać chorobom układu sercowo-naczyniowego poprzez zdrowy styl życia.
Obejrzeli również wystawę i ekspozycję książek specjalnie przygotowanych na tę akcję przez nauczycieli bibliotekarzy – poradników dotyczących zdrowia. Natomiast w wypożyczalni biblioteki szkolnej czekała na uczniów wystawa książek „chwytających za serce”, które można wypożyczyć, przeczytać i wzruszyć się.